Predstavenie nášho centra
Viacerí sa nás pýtajú, kto sme, ako a prečo sme vznikli, čo vlastne robíme, a ako sa k nám môžu dostať na vyšetrenie, terapie. Preto som sa rozhodla Vám priblížiť odpovede na tieto otázky v našom Blogu.
Za vznikom centra stojí predovšetkým Ing. Alžbeta Klímová, MBA, CSART a jej dve fenky plemena weimarský stavač. Nakoľko mladšia z dvojice psíkov, Gemma, mala určité problémy s pohybovým aparátom, rozhodla sa majiteľka hľadať pomoc formou fyzioterapie. Avšak ani po dlhšom čase sa jej nepodarilo nájsť čo hľadala. A keďže sa v nej spája ekonómka a veľká milovníčka zvierat, rozhodla sa založiť vlastné centrum pre fyzioterapiu a rehabilitáciu zvierat, čo navnímala ako “dieru na trhu”. Po počiatočných rôznych útrapách s hľadaním a neskôr prerábaním priestorov, zdĺhavom riešení legislatívnych záležitostí (pracovisko s takýmto zameraním nebolo v roku 2016 na Slovensku dosiaľ založené), a iných menších či väčších komplikáciách, sa nakoniec podarilo v Októbri 2016 spustiť plnú prevádzku. Odbornú stránku práce s pacientami a samotnú fyzioterapiu zastrešovali v jej začiatkoch dvaja mladí veterinári. V súčasnosti ani jeden zo spomenutých veterinárov u nás nepracuje a úzko spolupracujeme s MVDr. Michalom Domanižom, ktorý v súčasnosti ukončuje štúdium PhD. v univerzitnej nemocnici pod vedením MVDr. Mariána Hluchého a MVDr. Michalom Kolesárom (z veterinárnej kliniky M‑vet v Košiciach), ktorí nám pokrývajú všetko potrebné z ich dlhoročnej veterinárnej praxe. Okrem vedenia konzultácii s našimi potenciálnymi pacientami, nám veterinárne zastrešujú hospitalizovaných psíkov a sú nám k dispozícii pri akýchkoľvek otázkach ohľadom zdravotného stavu pacientov. Každého jedného pacienta spolu konzultujeme, aby sme vedeli vyskladať čo najpresnejší terapeutický plán pre každého z nich.
Hlavnou a v súčasnosti jedinou fyzioterapeutkou rehabilitačného centra je Ing. Alžbeta Klímová, MBA, CSART. V marci 2023 úspešne ukončila ročné štúdium v Škole fyzioterapie Katky Plačkovej v Prahe v rámci PhysioDog Academy. Alžbeta získala titul CSART (Certifikovaný fyzioterapeut malých zvierat) a profesijnú kvalifikáciu Fyzioterapeut/ka a rehabilitačný/á pracovníčka malých zvierat. Popri štúdiu na Škole fyzioterapie naďalej navštevovala rôzne ďalšie kurzy, aby do Košíc priniesla čo najviac kvalitných terapeutických postupov. V roku 2022 začala štúdium na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v odbore Veterinárna sestra, aby si prehĺbila svoje vedomosti ešte viac.
Napriek tomu, že bola v začiatkoch wetPetu stále v úzadí a venovala sa skôr finančnej stránke centra, zapájala sa do terapií, ktoré vo wetPete prebiehali, konzultovala všetko s veterinármi a veľa sa pýtala. Od roku 2020 sa začala naplno venovať hospitalizovaným psíkom.
Aby som neustále prinášala čo najlepšiu starostlivosť o našich pacientov, budem sa aj naďalej zúčastňovať rôznych seminárov, kurzov a samozrejme prehrabávame sa množstvom zahraničnej literatúry, keďže v našich končinách zatiaľ nie je tento druh terapií dostatočne rozvinutý. Jedným zo základných pravidiel wetPetu je, že pacient je prvoradý a naša práca je naším poslaním.
Čomu sa venujeme a čo robíme?
Začnem tým, čo nerobíme, a to je klasická veterinárna starostlivosť, ktorú poznáte z ambulancií alebo kliník. Nedisponujeme diagnostickými prístrojmi ako sú RTG, prístroje na vyšetrenie krvi, neposkytujeme starostlivosť o akútnych pacientov (gastrointestinálne problémy, infekčné ochorenia, a iné..), nerobíme operácie, medikamentózne terapie, vakcinácie, v podstate takmer nič z „klasickej veteriny“. Zato máme poznatky a vybavenie aby sme odborne poskytli to, čo by ste práve na klasických ambulanciách len ťažko hľadali – fyzioterapiu a rehabilitáciu psíkov a mačiek. K tomu nám pomáhajú prístroje ako hydroterapeutická vaňa, MLS laser, magnetoterapeutický prístroj, rôzne balančné a terapeutické pomôcky, a vo veľkej miere aj práve naše ruky, ktorými vykonávame viacero manuálnych metód fyzioterapie. V podstate disponujeme všetkými dostupnými pomôckami, ktoré sa na rehabilitáciu používajú. Základom úspešnej rehabilitácie je kombinácia rôznych metód, ktoré viete nakombinovať, ak ich k dispozícii máte.
To nám pomáha v poskytovaní pomoci pacientom s problémami pohybového aparátu. Či už sú to stavy po úrazoch, operáciách, krívajúci pacienti, ortopedickí, či neurologickí pacienti. Rovnako vieme pomôcť starším alebo obéznym psíkom zlepšiť im kondíciu a pozdvihnúť kvalitu ich života. Zlepšenie kondície sa týka aj športových a pracovných psíkov, ktorým vieme vhodne nastavenou terapiou a vzdelávaním majiteľov, predĺžiť ich aktívnu kariéru aj o niekoľko rokov.
V roku 2020 sme zaradili medzi naše služiby aj ozonoterapiu, ktorá predstavuje v jednoduchosti perličkový kúpeľ pri ktorom zo špeciálneho prístroja “vychádza” ozón. Ten hĺbkovo prečisťuje kožu a celková procedúra prospieva nielen koži, ale aj uvoľneniu svalov, prekrveniu a celkovej regenerácii. Pomohli sme psíkom s rôznymi problémami, ale aj zrelaxovali športovcov. Špecializujeme sa však hlavne na riešenie kožných (dermatologických) problémov. Pri nových pacientoch konzultujeme stav vždy s veterinármi a prispôsobujeme terapiu podľa aktuálnej liečby. V prípade, že liečba ešte nezačala, navrhneme spoločne riešenie, poradíme doplnkové vyšetrenia a navrhneme terapiu šitú pre konkrétneho psíka. V ponuke však je aj klasická wellness terapia. Častými pacientami sú psíkovia, ktorí potrebujú prečistiť srsť/podsadu v čase najintenzívnejšieho pĺznutia, alebo interiérové psíky, ktoré pĺznu celý rok. Pĺznutie je úplne prirodzená záležitosť, ak nie je extrémne a nevznikajú alopetické miesta. Aj prirodzenej výmene srsti však vieme ozonovým kúpeľom pomôcť skrátiť čas intenzívneho pĺznutia a predýchania kože a srsti. Ak strata srsti prerastie do zdravotného problému, ponúkame tiež riešenie. Okrem zdravotného hľadiska, je perličkový kúpeľ perfektným pomocníkom na premasírovanie svalov, uvoľnenie napätia a relaxácii organizmu.
V neposlednom rade veľmi radi “vyskladáme” program pre obéznych pacientov, od stravy, doplnkov až po návrh pohybových a relaxačných aktivít.
Je niečo čo ste u nás nenašli? Napíšte nám, radi sa inšpirujeme 😊.
Ako prebieha návšteva u nás?
Pokiaľ sa rozhodnete prísť k nám so svojim psíkom, je vhodné mať už absolvované vyšetrenie u Vášho veterinára, kde pacientovi určia diagnózu, prípadne vás odporučia na hlbšiu diagnostiku. K nám prídete s výsledkami a na základe týchto informácií spoločne s naším veterinárnymi lekármi navrhneme najvhodnejší terapeutický plán. To je ideálny stav. Môžete nás však so psíkom navštíviť aj bez iných vyšetrení a s ohľadom na konkrétny problém, buď začneme priamo s terapiou, alebo Vás odporučíme na doplňujúce vyšetrenia. Zaviedli sme systém objednávok, aby sme sa každému pacientovi mohli individuálne venovať dostatočný čas. Pri prvom stretnutí, tzv. konzultácií, si Vás poriadne vyspovedáme, aby sme vedeli čo najviac o probléme psíka, zistíme v akom prostredí žije, aké s ním máte návyky, či ide o športovca, alebo skôr „gaučového“ spoločníka. Následne si spravíme vlastné vyšetrenia, aby sme zhodnotili stav a zistil čo so psíkom môžeme všetko robiť. Nakoniec Vám navrhneme terapiu šitú na mieru, prejdeme si s vami celý proces rehabilitácie a pokiaľ sa rozhodnete, dohodneme si prvé termíny. Medzi časté otázky na konzultácií patrí otázka “ako dlho bude rehabilitácia trvať”. Toto je veľmi individuálne a nie je možné to určiť vopred. Zvieratko je živý organizmus a reaguje rôzne. Záleží od problému, ale aj súčasného stavu, hojenia po operácii, dokonca aj psychického stavu. Absolútne nevyhnutná je aj spolupráca majiteľa zvieratka v domácom prostredí. Po 3–5 terapiách však vieme zhodnotiť, či ideme správnym smerom, či je potrebné niečo v terapeutickom pláne zmeniť a častokrát už vieme bližšie určiť aj predpokladanú dĺžku rehabilitácie. Všetko potrebné si vysvetlíme počas úvodnej konzultácie.
Na základe pripraveného terapeutického plánu sa po konzultácii začínajú terapie. Podľa potreby pacienta sú vyskladané z terapií, ktoré sa opakujú 1–2 x do týždňa v trvaní 30/45/60 minút. Na začiatku potrebujeme dosiahnuť, aby sme psíkovi vytvorili pozitívny vzťah k celému procesu. Koncepcia wetPetu bola urobená tak, aby naši pacienti nemali pocit, že prišli k veterinárovi, ale domov.
Pri terapiách (okrem ozonoterapie) psíka sprevádza majiteľ. Niekedy sa však stane, že psík oveľa lepšie reaguje bez majiteľa a tak si dohodneme individuálny prístup. Psíkom venujeme maximum pozornosti, pracujeme pozitívne a budujeme si s nimi vzťah. Pacient sa k nám musí tešiť a užívať si terapie. Vtedy sme schopní ísť rovnakým smerom.
Väčšinu našich terapií je vhodné doplniť aj o domáce cvičenia. Takéto domáce cvičenie je veľmi podstatné, keďže sa vďaka tomu značne urýchli proces rehabilitácie. Našim cieľom je majiteľov vzdelávať v tomto smere, nakoľko väčšinu cvičení sa dá robiť aj preventívne, aby sa predchádzalo ďalším problémom, aj keď už je psík v poriadku. Všetko potrebné vám vysvetlíme už počas konzultácie, prípadne časom popri prebiehajúcej rehabilitácii.
Ak teda máte doma “pacienta” s akýmkoľvek pohybovým problémom, staršieho psíka s množstvom energie ale s ťažším pohybom, obézneho “gaučáka”, alebo mladého športovca, neváhajte sa ku nám objednať na bezplatnú konzultáciu. Objednajte sa aj v prípade, ak psík problém nemá, ale chcete sa poradiť ako na prevenciu. Zhodnotíme jeho stav a minimálne poradíme vhodnú starostlivosť, aby sa problémom predchádzalo. Prevencia je totiž vždy lepšia a aj lacnejšia, ako riešenie už vzniknutých problémov.
autor Alžbeta
Tím wetPet
3 thoughts on “Predstavenie nášho centra”
Super
Dnes prvá návšteva,super ľudia, úžasný ľudský a zároveň profesionálny prístup
Ďakujeme veľmi pekne pán Tamás, veľmi sa teším na ďalšie stretnutia.