Spestrenie venčenia
Prechádzky so psíkom nemusia byť vždy rutinná záležitosť. V tomto článku si popíšeme, ako by ste si mohli s vašim domácim miláčikom spestriť vychádzku a zároveň urobiť aj niečo pre jeho zdravie. Popíšeme si rôzne cvičenia, ktoré sú vhodné ako pre mladých, tak aj starších psíkov. Nie je potrebné, aby mal váš psík zvládnutú poslušnosť. Nemusia sa ho zriekať ani domáci miláčikovia s nadváhou alebo s nejakým telesným hendikepom. A čo na to budete potrebovať? V podstate nič. Všetko potrebné využijete z prostredia, kde sa so psíkom vyberiete na vychádzku. Či už je to v parku alebo v lese, kde máte k dispozícií veľa prostriedkov. Napríklad stromy, rôzne povrchy, kopce a paličky, ktoré sa vám pri cvičení so psíkom veľmi hodia a predovšetkým ste v krásnom prostredí a máte tam ideálny kľud, kde sa môžete svojmu miláčikovi venovať naplno. Fantázií sa medze nekladú, preto aj majitelia z mesta nemusia chodiť so svojim miláčikom ďaleko a môžu si tak niečo vymyslieť v svojom blízkom okolí. Tak si teda poďme predstaviť niektoré cvičenia ?
Cvičenie z kopca a do kopca
Základom tohto cvičenia je, aby sme psíka mali na vôdzke a prechádzali s ním na miernom svahu z kopca a do kopca. Je vhodnejšie, aby ste s ním pri tomto cvičení išli pomaly. U starších psíkov to nebude veľký problém, avšak u mladších psíkov to možno nebude jednoduché docieliť. Preto skúste svojho domáceho miláčika pred cvičením trochu unaviť, napríklad dlhšou prechádzkou, hrou a pod. Prípadne si pomôžte pamlskom, ktorý budete držať pred psíkom, aby ste tak vedeli regulovať jeho rýchlosť. Pamlsok nedávajte veľmi dopredu, ani nedávajte hore ruku, aby psík nemal tendenciu skákať. Ruku radšej držte nižšie a odmenu dajte až na konci. A čo pri tomto cvičení vlastne posilňujeme?
Pri chôdzi do kopca si váš chlpáčik posilní predovšetkým panvové končatiny a brucho a pri chôdzi z kopca hrudníkové končatiny a svaly trupu. Pri tomto cvičení sa samozrejme zapájajú vo veľkej miere aj chrbtové svaly. Váš psík získa väčšiu stabilitu, čím sa znižuje riziko poranenia pri iných aktivitách. Treba si ale dávať pozor na šmykľavé povrchy.
Chôdza po rôznych povrchoch
Chôdza po rôznych povrchoch je pre psíka ďalším výborným spôsobom ako si spevniť a posilniť telo. Rôznymi povrchmi myslím trávu, piesok, jemný alebo hrubý štrk, pooraná pôda, a iné. Základným pravidlom ako pri väčšine cvičení je, aby sme so psíkom išli pomaly, krokom, a čo možno najrovnejšie. Ako by cvičenie malo prebiehať? Keď si všimnete počas vychádzky štrkovú cestu alebo jemnú pôdu, vyberiete sa so psíkom pomaly k danému miestu. Niekoľkokrát si s ním na vôdzke prejdite pokojným tempom prechod medzi súčasným povrchom (asfalt, trávnik,…) a povrchom „novým“ (piesok, štrk,…). Môžete taktiež na jednotlivých stranách doplniť aj precvičenie povelov sadni a ľahni. Ak nájdete aj viac takýchto častí za sebou, pokojne prejdite aj viacero povrchov v jednom cvičení.
Takto si psík precvičí svaly, ktoré sa musia vyrovnať s iným rozložením síl, taktiež sa posilňuje aj propriocepcia (uvedomovanie si psíka ako má položené labky) práve stimuláciou proprioreceptorov zmenami povrchov.
Dávajte si ale pozor, keď so psíkom budete prechádzať cez vysokú trávu, uistite sa že sa v danom priestore nenachádza nič, čím by si vedel váš psík ublížiť. Či už sú to kamene alebo rôzne iné cudzie predmety. Pri štrkových cestách treba dávať pozor na ostré kamene. Je nutné pripomenúť aj letné obdobie, kedy počas rozhorúčených dní psíka nevystavujeme horúcim povrchom!!!Môže dôjsť k popáleniu labiek!
Rovnovážne cvičenie
Rovnovážne cvičenie, ktoré si popíšeme v tomto odseku je pre psíkov celkom náročné, preto je zaradené medzi silové. Princípom tohto cvičenia je, aby sme psíka udržali v stoji napr. na spadnutom kmeni stromu a nechali ho balancovať, čím vlastne docielime to, aby udržiaval rovnováhu, čo je práve významom tohto cvičenia. Aby sa nám psíka podarilo udržať na takomto kmeni, je vhodnejšie mať zo začiatku psíka na postroji a na vôdzke, čím si ho vieme bezpečne naviesť a v prípade potreby pridržať na kmeni, ktorý by mal byť relatívne hrubý, aby to bolo pre vášho domáceho miláčika jednoduchšie a najmä bezpečnejšie. Pokiaľ sa bude báť, netreba ho ťahať na silu. Skúste si pomôcť pamlskom, ktorý poukladáte po celej dĺžke kmeňa. Kým bude stáť a balancovať, môžete ho súčasne odmeňovať.
Z hľadiska bezpečnosti vyhľadávajte kmeň stromu, ktorý je relatívne nízko nad zemou a ako už bolo vyššie spomenuté, mal by byť hrubší. V daždivých dňoch tento cvik radšej vynechajte, pretože by sa vášmu miláčikovi mohlo šmýkať a mohlo by tak ľahko dôjsť k zraneniu.
„Kavalety“
Chôdza cez kavalety patrí medzi balančné cvičenia, ktoré posilňujú predovšetkým uvedomovanie si pohybu hrudníkových a panvových končatín a propriocepiu. Pri tomto cvičení posilňujeme aj hlboký stabilizačný systém. Na prechádzke môžete využiť napríklad spadnuté konáre, cez ktoré budete so psíkom prechádzať.
Aby malo toto cvičenie vyšší efekt a aby si váš domáci miláčik uvedomoval pohyb hrudníkových a panvových končatín, je lepšie ho mať na vôdzke a ísť s ním pomalým krokom. Pri navádzaní cez kavalety nedržte chlpáčika nakrátko, lebo je väčšia pravdepodobnosť, že cez ne nebude chcieť prejsť. Držte ho na vôdzke ako pri bežnej vychádzke, aby to bolo preňho prirodzenejšie. Pokiaľ by nechcel prekročiť cez prekážky, pomôžte si pamlskom, ktorý poukladáte na zem. Pri pamlskoch však treba dávať pozor, aby to psíka veľmi nerozhodilo a aby sa tak neprestal sústrediť na cvičenie.
Pri takomto hladošovi to zo začiatku určite jednoduché nebude, ale po niekoľkých cvičeniach by to už mal bez problémov zvládať. Keď váš psík ovláda odloženie, môžete ho pri tomto cvičení využiť. Posaďte si ho pred prekážky, postavte sa na koniec a zavolajte ho ku sebe. Je vhodné ak to robia psíkovia ktorý vedia ísť pomalším krokom. Nie je totiž žiaduce, aby cez to preskakoval alebo išiel cez dané prekážky rýchlo, pretože sa tým znižuje efekt cvičenia a môže tak dôjsť ku zraneniu.
„Osmičky“
Toto rovnovážne cvičenie je pre psíkov celkom zábavné, rovnako ako pre majiteľov ? Ide o relatívne jednoduché cvičenie, kedy psík chodí okolo prekážok, a pritom opisuje dráhu osmičky. Prekážky môže tvoriť čokoľvek – tenší kmeň stromu, stĺpiky zábradlia, väčšie kamene, vaše nohy, a iné. Podstatou je, aby psík obchádzal prekážku čo najtesnejšie, a tak ako aj pri ostatných cvikoch, ktoré sme si tu opísali, čo najpomalšie. Pri správnom prevedení cvičenia si psík ponaťahuje všetky veľké aj malé chrbtové svaly, zároveň si precvičí aj vonkajšie a vnútorné svalstvo labiek.
Cvičenie je naviac symetrické, a teda sa precvičujú rovnomerne obe strany tela. Psíci sú rovnako ako ľudia praváci alebo ľaváci, takže aj používanie a nasvalenie jednotlivých strán tela nemusí byť rovnaké. Cvičením osmičiek dosiahneme postupne dorovnanie oboch strán. A na čo si dávať pri cvičení pozor? Pokiaľ lákame psíka na pamlsky, tak okrem obhryzenia prstov je potrebné dbať na to, aby sme ich nedržali príliš vysoko a nenútili ho veľmi vytáčať hlavu. Taktiež niektorí psíci sú veľmi excitovaní, keď cítia alebo vidia jedlo, vtedy je vhodné nájsť iný spôsob ako psíka motivovať, ale s mierou (hračka, jedlo, ktoré im až tak nechutí, práca s „Nose Touch“,…)
Predstavili sme si aspoň základné cvičenia, ktoré môžete so psíkom robiť počas vychádzky. Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, môžete nás kontaktovať, alebo sa objednať na bezplatnú konzultáciu, kde Vám predvedieme a podrobne vysvetlíme každé cvičenie. Pracujeme tiež na tom, aby sme priniesli aj videá s návodmi ako cvičiť so psíkmi, doplníme už čoskoro. ?
Napísala Katka
Tím wetPet