Ako zvládnuť horúce letné dni so psíkom
Leto je v plnom prúde, teploty sa neraz šplhajú nad 30°C (a to je iba jún) a naši štvornohí kamaráti nám lenivejú.. Veď komu by sa chcelo v takých horúčavách niekde pobehovať.. Naviac psíci majú menšie možnosti na vlastné priame ochladzovanie sa, keďže jazyk a packy často nestačia na tie teploty.. Preto je na nás, ich majiteľoch, trochu im pomôcť v tomto smere a spraviť im to leto čo najpríjemnejšie. Aké máme teda možnosti? To si popíšeme v nasledujúcich riadkoch.
1. Venčenie a aktivity vonku
Ako som už napísal, psíkom sa veľmi do pohybu nechce, nám tiež nie, no istá miera aktivity je potrebná, takisto vykonať si potreby, prípadne pri športových a pracovných psíkoch absolvovať tréning. Je vhodné, si na tieto aktivity vyhradiť čas skoro ráno, kým ešte nie je tak horúco, a neskôr večer, keď už sa okolie dostatočne ochladí. V priebehu dňa, keď sú vysoké teploty, treba robiť iba krátke vychádzky na vykonanie potrieb. Samozrejme vyhľadávať čo najviac tieň, prípadne, ak je taká možnosť, ísť venčiť do lesa alebo do parku v meste (pokiaľ je v danom parku povolené chodiť so psíkom). Pri tréningu alebo športovaní so psíkom treba dávať obzvlášť pozor na prehriatie, nerobiť plnú záťaž. Pokiaľ už musíte z nejakého dôvodu vykonávať aktivity aj počas najhorúcejších hodín počas dňa, dbajte hlavne na časté prestávky a dostatočný pitný režim.
2. Voda — pitný režim
Pri každej aktivite vonku je potrebné zabezpečiť psíkovi dostatok vody. Či už máte v okolí jazero, potok, alebo ju budete nosiť len so sebou vo fľaši. Voda by mala byť vlažná, nie ľadová (ak sa už psík prehreje, rozhodne nepodávať ľadovú vodu), taktiež treba dávať pozor, aby jej naraz nevypil veľké množstvo (hlavne u veľkých psíkov hrozí dilatácia až torzia žalúdka). Rovnako aj doma je ideálne, aby mal psík k dispozícií dostatok vlažnej vody v miske, prípadne mu môžte rozmiestniť viacero menších misiek s vodou po byte/dome/dvore. Jedno veľké vedro pre veľkého psíka je síce postačujúce množstvo, ale hrozí, že bude veľmi hltavo piť.
Pokiaľ psík odmieta piť vodu, môžte mu ju pridávať do krmiva, prípadne ju “ochutiť” napr. trochou mäsového vývaru. Taktiež pred náročnou aktivitou je potrebné psíka viac “zavodniť”, čiže na viackrát mu dať vypiť dostatočné množstvo vody. (denná dávka pre psíka je cca 30–50 ml/kg živej hmotnosti)
3. Prostredie
Prispôsobenie prostredia, kde psík trávi väčšinu dňa je tiež veľmi podstatné, aby zvládol bez ťažkostí tieto horúce dni. V bytoch mu sprítupniť chladné miesta (najčastejšie kúpeľňa, chodba, miestnosti s dlažbou), zabezpečiť cirkuláciu vzduchu v miestnosti (ideálne aby napr. pri použití ventilátora nefúkal priamo na psíka — môže sa podporiť vznik zápalu očí/uší). Vlhký uterák/chladiaca podložka na zemi, dokážu tiež vytvoriť príjemné ležovisko. Pre vonkajších chlpáčov je ideálne nájsť miesta, kde je čo najdlhšie počas dňa tieň, a tam psíkovi vytvoriť miesto na ležanie. Taktiež veľa psíkov ocení vodou napustenú vaničku, kde si môžu ľahnúť (netreba veľa vody, taktiež nie je nutné dávať stále studenú vodu).
Pokiaľ používate klimatizáciu v byte/dome so psíkom, treba si uvedomiť, že majú prirodzene o 1,5°C viac ako my, takže nastavenie teploty by nemalo byť príliš nízke, aby potom nevznikal pre psíka šok, keď prechádza medzi klimatizovanou miestnosťou a vonkajším prostredím, kde je často aj o 15°C viac.
4. Voda — chladenie
Pokiaľ chceme psíkovi pomôcť zvládnuť horúce dni, môžeme ho občasne pretrieť mokrým uterákom, nechať ho na ňom ležať, prípadne mu dať k dispozícií vaničku s vodou. Ak však je psík po záťaži, môžeme mu okrem iného pomôcť tým, že mu mokrým studeným uterákom pretierame slabiny, priestor pod pazuchami a packy, prípadne ho zospodu namočíme. Ak chceme namočiť celého psíka, je ideálne, aby voda mala izbovú teplotu a nebola veľmi studená. V opačnom prípade spôsobíme psíkovi šok, svaly a cievy, ktoré zabezpečovali odvádzanie tepla sa stiahnu a uzavrú všetko teplo vo vnútri tela. Takže dosiahneme opak toho, čo sme chceli. Rovnako je lepšie použiť rozprašovač ako prúd vody. A rozhodne nehádžeme psíka nasilu do jazera, ideálne je ho nechať pochodiť trochu popri brehu, kde si on sám môže regulovať ako veľmi sa namočí ale tiež ho nepustiť hneď plávať.
5. Chladiace podložky a vesty
Vždy treba pozorne čítať návod na použitie od výrobcu. Inak platia rovnaké pravidlá ako v bode 4, čiže psíka po záťaži rozhodne nezabalíme do chladiacej vesty, ktorú sme práve vybrali z chladničky.
6. Strihanie a starostlivosť o srsť
Neexistuje jeden univerzálny návod ako pristupovať k problematike strihania psíkov. Sú psíci/plemená, ktorých srsť šľachtením stratila niektoré z termoregulačných vlastností, a teda je vhodné ich na leto ostrihať (Yorkshire, Bishon, .…). Iné plemená si zachovali srsť so všetkými vlastnosťami aké má zastávať, takže ich strihať netreba (Nemecký ovčiak, Bernský salašnícky pes,…). V skratke by som spomenul iba 3 zásady, ktoré by bolo vhodné dodržiavať.
1. Už počas jari a neskôr aj v lete je veľmi potrebné vyčesávanie psíka podľa potrieb, aby sa srsť “prevzdušnila” a zároveň nestratila svoje ochranné vlastnosti.
2. Keď sa rozhodnete psíka ostrihať, je ideálne mu ponechať aspoň 3–4 cm srsti.
3. Ak si nie ste istí, čo je pre nášho miláčika najvhodnejšie, treba sa poradiť s veterinárom alebo dobrým psím kaderníkom, ktorí by mali vedieť aká úprava srsti je najvhodnejšia, alebo či je vôbec potrebná.
Zvládnutie horúcich dní so psíkom je téma na veľmi dlhé písanie, ani som nečakal, že toho bude tak veľa a aj tak som nevyčerpal všetko, čo by sa dalo ešte povedať. Avšak v zásade si myslím, že všetko čo som napísal každý psíčkar aspoň tuší, a je to skôr na osvieženie informácií. Netreba nad všetkým príliš uvažovať a striktne dodržiavať, častokrát stačí si viac všímať psíka, ktorý si aj sám vie pekne manažovať svoju teplotu, len musí mať k dispozícií aspoň základné možnosti (tieň, vlažná voda, chladné miesta,…).
Tomáš
One thought on “Ako zvládnuť horúce letné dni so psíkom”
Dobrý deň, my chodíme vždy ráno a večer sa schladiť do potoka. Dúfam, že tu by nemal byť problém, či? Máme nemeckého ovčiaka fenku a teda v tomto teple je chúda celé zmorené, aj ked je celý den vonku na záhrade, vyhľadáva tiene, Nechce ani chladiacu podložku a už vôbec nechce ísť do bazénika.